Spirulina, spirulina prášok, spirulina superpotravina


Spirulina (prášok)

Nový produkt

Spirulina je silný posilňujúci prostriedok imunitného systému.

Spirulina pomáha zmierňovať anémiu, zvyšovať hemoglobín, zlepšovať kvalitu krvi a zvyšovať tvorbu červených krviniek.

Spirulina obsahuje najvyššiu koncentráciu proteínu (na váhu) z akýchkoľvek známych potravín

Viac detailov

Zakúpením tohto produktu môžete získať až 26 vernostných bodov. Za obsah košíku získate celkom 26 vernostných bodov , ktoré môžu byť prevedené na zľavový kupón v hodnote 0,78 €.


 • 100g
 • 500g

Pridať do obľúbených

Viac informácií

Spirulina patrí do prastarej triedy jednobunečných, modrozelených špirálovitých rias. Existuje jej aspoň 35 druhov.
Spirulina rastie v sladkých vodách a alkalickom prostredí. Je to mikroskopická riasa, ktorá na planéte žije od vzniku života na Zemi. 

Názov „spirulina“ pochádza zo špirálovitej charakteristiky tejto superpotraviny - spirulina tvorí špirálové skrutkovité mikroskopické vlákna, ktoré sú menšie, ako dokáže ľudské oko rozpoznať.
Zelená farba spiruliny pochádza z chlorofylu a modrá farba z exotického pigmentu fykocyanínu.

Spirulina vytrvalo prežíva. Niektoré druhy spiruliny prežijú v stave nečinnosti dokonca aj keď sa vyparí voda. Môžu sa usušiť na kameňoch horúcich až 71 stupňov Celzia.
Vďaka tejto tepelnej odolnosti si spirulina udržiava svoje živiny, aj keď je vystavená vysokým teplotám počas cestovania a pri spracovaní potravy.

Bunky riasy spirulina prirodzene rastú v teplých zásaditých jazerách a vodných tokoch, kde sa neudržia toxické organizmy, preto môže zber spiruliny prebiehať pri vysokom stupni sterility bez znečistenia inými organizmami.

Spirulinu užívali dve civilizácie:

Niekoľko tisíc rokov bola táto riasa hlavným zdrojom bielkovín pre obyvateľov Mexico City.
Spirulina divoko rastie v niektorých z jazier, ktoré kedysi obklopovali Mexico City, teraz pohltených rozpínaním sa jedného z najväčších miest na svete.

Jedno z nich, jazero Texococo, stále produkuje jednu z najlepších spirulín na svete.
Posledná významná aztécka dynastia pred príchodom španielov v roku 1519 si ctila spirulinu ako superpotravinu a bola známa jej miešaním s kakaom.

Afričania žijúci pri Čadskom jazere konzumovali spirulinu od začiatku osídlenia tejto oblasti ľuďmi. Ich divú spirulinu volajú dihe.
Spirulina sa sitom zbiera z vrchu jazera, suší sa na kameňoch alebo podstavcoch a predáva sa na miestnych trhoch.

V modernej dobe začalo značné komerčné zbieranie spiruliny v 1970-tych rokoch s počiatočnými úrodami blížiacimi sa k niekoľkým stovkám ton ročne.
Celosvetová produkcia spiruliny do roku 2010 očakávala 220 000 ton ročne.

Zdravotné prínosy

Spirulina obsahuje úžasné zoskupenie živín vrátane chlorofylu, bielkovín, vitamínov, hlavných minerálov, stopových prvkov, esenciálnych mastných kyselín, nukleových kyselín (RNA a DNA), polysacharidov a obrovské spektrum antioxidantov.

Spirulina je tak výživovo bohatá, že niektorí ľudia veria, že by ste určitý čas prežili len na spiruline samotnej.

Spirulina

 • Je superpotravina z riasy, ktorá sa skladá z 65-71 percent bielkoviny - najvyššia koncentrácia bielkovín zistená zo všetkých potravín
 • Je kompletným zdrojom bielkoviny. Obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín a celkovo osemnásť aminokyselín
 • Je bohatá na vitamíny A (betakarotén), B1, B2, B6, E a K
 • Je výdatným prírodným zdrojom chlorofylu, solí, fytonutrientov a enzýmov
 • Poskytuje základné požiadavky na proteín miliónom ľudí v Mexico City už úctyhodných päťtisíc rokov!
 • Je najlepším zdrojom kyseliny gama-linolenovej (GLA), protizápalovej esenciálnej mastnej kyseliny potrebnej pre zdravý nervový systém
 • Obsahuje fykocyanín, silný zdravie budujúci pigment, ktorý tiež dáva spiruline jej jedinečný modrý nádych

Ekologický proteín

Spirulina obsahuje najvyššiu koncentráciu proteínu (na váhu) z akýchkoľvek známych potravín, v závislosti od druhu obsahuje medzi 65 až 71% bielkovín.
Spirulinový proteín sa absorbuje ľahšie ako živočíšny proteín. Každý gram bielkoviny zo spiruliny je štvornásobne vstrebateľnejší ako taký istý gram bielkoviny z hovädzieho mäsa. 

Spirulina poskytuje dvestokrát viac proteínu na aker ako hovädzie mäso. Preto spirulina nevyčerpá ornú pôdu, ale v skutočnosti ju môže zdokonaliť, ak sa používa ako hnojivo („vegánske hnojivo“).
Jedno kilo hovädzieho proteínu spôsobí 145 kilovú stratu ornice.

Čo sa týka úspory vody, spirulina využije len 2% vody, ktorá sa vyžaduje pre hovädzí proteín.
Spirulina spotrebuje približne 23 litrov vody na 10 gramovú porciu.
Kravské mlieko potrebuje 246 litrov, slepačie vajíčko potrebuje 36 litrov a na hovädzinu je potrebných šokujúcich 4932 litrov vody na 10 gramovú porciu.

Čistota

Ako úroveň vystavenia sa umelým chemikáliám, pesticídom a rádioaktívnym materiálom narastá, viac a viac ľudí sa začína zaujímať o stravu nachádzajúcu sa v potravinovom reťazci nižšie (skôr ako o jedenie živočíšnych výrobkov ako sú mäso a mliečne výrobky, ktoré sú v potravinovom reťazci vyššie, kde sa akumulujú toxíny).
To znamená, že začínajú jesť viac a viac rastlín a hlavne rias.

Ľudia konzumujúci živočíšne produkty do seba dostávajú – nadmerný cholesterol a nasýtené tuky, z čoho priberajú a prijímajú umelé chemikálie (pesticídy, vpichované hormóny, látky z očkovania zvierat, atď. ).

Ak nejete organickú stravu – spôsobujú, že milióny ľudí hľadajú záchranu v ľudskejších, udržateľnejších a čisto vegetariánskych, vegánskych a raw prístupoch k strave a životnému štýlu.
Samozrejme, je potrebné nájsť si vegetariánske zdroje bielkovín a spirulina je na vrchole ich zoznamu.

Budovateľka krvi

Spirulina pomáha zmierňovať anémiu, zvyšovať hemoglobín, zlepšovať kvalitu krvi a zvyšovať tvorbu červených krviniek.

Ako?

 • Spirulina obsahuje toľko železa, ako červené mäso
 • Spirulina obsahuje vysokú koncentráciu chlorofylu, známeho staviteľa krvi
 • Spirulina je bohatá na skvelý modrý polypeptid známy ako fykocyanín. Tento modrý pigment pomáha vyvolať tvorbu ďalších kmeňových buniek nachádzajúcich sa v kostnej dreni.
  Kmeňové bunky sú na začiatku primitívnymi krvnými bunkami, z ktorých sa môžu vyvinúť aj červené aj biele krvinky. Niektorí čínski vedci preukázali, že fykocyanín stimuluje tvorbu krvi – proces známy ako hematopoéza.

Antioxidanty

Spirulina obsahuje nasledujúce antioxidanty:

 • Betakarotén (a iné karotenoidy): Karotenoidy sú prírodné, v tuku rozpustné antioxidanty, ktoré sú známe predlžovaním života a zlepšovaním imunitného systému
 • Chlorofyl: vynikajúci budovateľ a čistič krvi.
 • Zeaxantín: najdôležitejší antioxidant na zlepšenie zraku.
 • Superoxid dismutáza (SOD): všeobecne považovaná za jeden z najdôležitejších zdravie posilňujúcich metabolických enzýmov a antioxidantov.
 • Fykocyanín: mimoriadny modrý pigment známy tým, že pomáha stimulovať tvorbu kmeňových buniek. (Poznámka: farebné pigmenty v rastlinách sú antioxidanty.)

Opaľovanie

Lokálne aplikované antioxidanty chránia našu pokožku pred nadmerným slnkom.
Ľudia s citlivou pokožkou si doma môžu vytvoriť opaľovací krém tak, že pridajú spirulinu (podľa potreby) do jednoduchej 50/50 zmesi zo surového organického kokosového oleja a surového organického kakaového masla.

Čím viac sa pridá spiruliny, tým väčšia bude ochrana, avšak zmes sa stane modrozelenšou a vytvorí modrozelenú pleťovú vodu, ktorá môže, ale nemusí byť na pláži považovaná za „sexy“.

Posilňovač imunitného systému

Spirulina je silný posilňujúci prostriedok imunitného systému. Vo vedeckých štúdiách na ľuďoch, myšiach, potkanoch, škrečkoch, sliepkach, moriakoch, mačkách a rybách zavedenie spiruliny do stravy dôkladne zlepšuje funkciu imunitného systému.

Prvoradými aktívnymi fytonutrientmi v spiruline zodpovednými za zlepšenie imunitného systému sú:

 • Výskum naznačuje, že čím viac betakaroténu v strave máte, tým dlhšie budete žiť. Betakarotén získaný z rastlín a rias zabraňuje replikácii niektorých druhov rakoviny u zvierat a ľudí
 • Typ lipopolysacharidu známeho ako LPS – dlhej komplexnej molekuly cukru pripojenej k molekule tuku/oleja kovalentnou väzbou
 • Tvorba modrého antioxidantu známeho ako fykocyanín kmeňovými bunkami

Dvojito zaslepená dôkladne preskúmaná štúdia na ľuďoch vykonaná v Indii a publikovaná v Nutrition and Cancer zistila, že konzumácia jedného gramu spiruliny denne počas jedného roka mala za následok 45 percentný pokles ústnych prekanceróznych lézií u ľudí žujúcich tabak v porovnaní so 7 percentným účinkom v placebo skupine.

Kyselina gama-linolenová (GLA)

Najbohatšími svetovými zdrojmi GLA sú materské mlieko, mikroriasa spirulina a semienka boráku, čiernych ríbezlí a pupalky. Spirulina je jedinou zelenou potravinou bohatou na esenciálnu mastnú kyselinu gama-linolenovú (GLA).
Jedinou ďalšou veľkou superpotravinou s koncentráciou GLA podobnou spiruline sú konopné semienka.

Pretože to je esenciálna mastná kyselina, GLA spraví pleť a vlasy žiarivými a silnými, no mäkkými.
Pomáha premôcť zápalové symptómy artritídy a znižovať alergie.

Štúdie odhalili, že 270 detí žijúcich vo vysoko rádioaktívnych oblastiach blízko Černobyľu mali chronickú chorobu z ožiarenia a zvýšené hladiny imunoglobulínu E (IgE), ukazovateľa vysokej citlivosti na alergie.

Tridsiatimpiatim deťom predškolského veku bolo na 45 dní predpísaných 20 tabletiek spiruliny denne (okolo 5 gramov). Konzumácia spiruliny znížila hladinu 2IgE v krvi, ktorý následne normalizoval citlivosť na alergie v tele.

Síra

Spirulina tiež obsahuje niekoľko biologicky dostupných foriem minerálu síra.
Síra sa môže objaviť v spiruline ako príchuť „na tvrdo uvareného vajíčka“.

Dobrý zdroj síry v strave, ako je spirulina, zlepší imunitný systém, fyzickú silu, flexibilitu, čulosť, pleť, lesk vlasov, rýchlosť liečenia a funkčnosť vašej pečene a pankreasu.
Síra tiež pomáha zbaviť naše tkanivá toxínov.

Síru nesúce aminokyseliny ako cysteín a metionín pomáhajú pečeni a nervovému systému uskutočňovať detoxikáciu od jedov.
Výskumníci všeobecne považujú spirulinu za nositeľku cenných detoxikačných vlastností.

Spirulina môže pomôcť ADHD odstránením hliníka, chloridu uhličitého a iných toxínov z tela.
-Donald R. Yance, Herbal Medicine, Healing & Cancer

Vápnik spirulan je polymérna cukrová molekula jedinečná pre spirulinu, ktorá obsahuje síru aj vápnik.
Škrečky liečené extraktom vápnika spirulan sa rýchlejšie zotavili, ak boli infikované inak smrteľnými herpetickými vírusmi.

Keď vírus herpesu napadne bunku, najskôr sa pripojí na bunkovú membránu, avšak v tomto bode pred vstupom do bunky vápnik spirulan zablokuje vírus herpesu.
Vírus uviazne na membráne a je neschopný sa replikovať. Nakoniec ho imunitný systém správne uprace.

Zopakujme si čo všetko obsahuje Spirulina?

 • Vitamín B12
 • Kalcium
 • Magnézium
 • Železo
 • Proteín (fytoproteíny)
 • Aminokyseliny
 • Chlorofyl
 • Vitamíny a minerály

Ako ľudskému telu pomáha Vápnik (Calcium – Ca)?

 • Kalcium napomáha správnemu zrážaniu krvi
 • Kalcium pomáha pri rovnomernom prerozdeľovaní a uvoľňovaní energie v tele
 • Kalcium zabezpečuje správnu funkčnosť svalov
 • Kalcium zabezpečuje správnu činnosť nervovej sústavy a prenos nervových vzruchov
 • Kalcium zabezpečuje správnu funkčnosť tráviacej sústavy a tráviacich enzýmov
 • Vápnik zohráva dôležitú úlohu pri delení a špecializácii buniek
 • Vápnik je potrebný pre udržanie si dobrej kvality kostí
 • Vápnik zabezpečuje vysokú kvalitu zubov
 • Vápnik patrí medzi tri základné zložky, bez ktorého by náš  organizmus nedokázal existovať – voda, kyslík a kalcium.

Ako ľudskému telu pomáha horčík (magnesium – Mg)?

 • Magnézium výrazne pomáha pri znižovaní únavy a nevoľností
 • Magnézium pomáha udržať rovnováhu elektrolytov v tele
 • Magnézium zabezpečuje rovnomerné a stabilné prerozdeľovanie energie v tele
 • Magnézium zabezpečuje správnu funkčnosť nervového systému
 • Magnézium napomáha správnej funkcii kostrového svalstva
 • Horčík sa spolupodieľa pri proteínovej syntéze
 • Horčík zbezpečuje správne psychologické funkcie
 • Horčík zabezpečuje kontinuálnu kvalitu kostí
 • Horčík pomáha dosiahnuť vysokú kvalitu zubov
 • Horčík tiež zohráva dôležitú úlohu pri delení buniek

Ako ľudskému telu pomáha železo (Ferum – Fe)?

 • Železo podporuje správne kognitívne funkcie
 • Železo sa spolupodieľa na správnom prerozdeľovaní energie v tele
 • Železo podporuje správnu tvorbu hemoglobínu a červených krviniek
 • Železo podporuje správnu transportáciu  kyslíka v tele
 • Železo posilňuje imunitný systém
 • Železo odbúrava únavu a závraty
 • Železo tiež zohráva úlohu v delení buniek

Ako ľudskému telu pomáha proteín?

 • Proteín je základnou zložkou pre budovanie telesnej svalovej hmoty a jej následné udržanie
 • Proteín má dôležitú úlohu pre budovanie kostí

Ako ľudskému telu pomáha vitamín B12?

 • Vitamín B12 pomáha pri správnom a konzistentnom prerozdeľovaní energie v tele
 • Vitamín B12 pomáha správnemu fungovaniu nervového systému
 • Vitamín B12 pomáha pri správnom fungovaní metabolizmu homocysteínu
 • Vitamín B12 podporuje správne psychologické funkcie
 • Vitamín B12 podporuje tvorbu červených krviniek
 • Vitamín B12 je pre posilnenie imunitného systému
 • Vitamín B12 pomáha pri častej únave a závratoch
 • Vitamín B12 pomáha pri tvorbe a delení buniek

Na čo sa pri spiruline zamerať...

Spirulina je zvyčajne dostupná ako tmavozelený, trochu modrý, bohato pigmentovaný sušený prášok z rias.
Spirulina chutí trochu ako kríženec medzi chlorofylom a rybou s jemnou sírovou pachuťou.

Ako spirulinu užívať

Spirulina si jednoducho pridajte do superpotravinových smoothies, čerstvých štiav, zmesí zo surovej čokolády (kakaa), domácich šalátových dresingov, a dokonca si spirulinou môžete posypať šaláty.

Po niekoľkotýždňovom experimentovaní so spirulinou si všimnete, aký je tento superproteín v jeho výživnosti výnimočný v porovnaní so živočíšnym proteínom a/alebo obyčajným ovocím a zeleninou.

Odporučené dávkovanie

 • Začiatočník alebo dieťa (vek 2-9): 3-5 gramov denne
 • Normálne dávkovanie alebo dieťa (vek 10-18): 6-10 gramov denne
 • Terapeutická dávka: 11-20 gramov denne
 • Dávka pre superšportovcov: až 30+ gramov denne

Koľko spiruliny môžete konzumovať, aké je dávkovanie spiruliny?

Kalorická hodnota spiruliny je taká nízka, že sa z nej nedá pribrať. Spirulina obsahuje približne štyri kalórie na gram.
Odporúčaná denná dávka je 5 gramov.

Konzumácia:

Najemno rozmixujte vo vysoko výkonnom mixéri, kým zmes nie je krémová a hladká.
Na dosiahnutie najlepšieho pôžitku servírujte s čerstvým šalátom zo záhrady!

Zdroj:
David Wolfe: Superfoods

Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.

Krajina pôvodu spirulina prášok je Čína

Recenzie

Na tento produkt momentálne nie je pridaná žiadna recenzia.

Napísať recenziu

Spirulina (prášok)

Spirulina (prášok)

Spirulina je silný posilňujúci prostriedok imunitného systému.

Spirulina pomáha zmierňovať anémiu, zvyšovať hemoglobín, zlepšovať kvalitu krvi a zvyšovať tvorbu červených krviniek.

Spirulina obsahuje najvyššiu koncentráciu proteínu (na váhu) z akýchkoľvek známych potravín

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, objednali tiež: