Zraková gymnastika - RACIO Zdravá Výživa
ŠTARTUJEME - ÚSMEV - VYGÚĽ OČI : POZERAJ ROVNO - VYDRŽAŤ PÁR SEKÚND - VYNIKAJÚCO ! ... KLIKNI NA ĎALŠÍ OBRÁZOK POKRAČUJEME : pridrž si rukou očný sval neboj sa ho riadne zatlačiť. Potom silno zatváraj oči TO ISTÉ NA DRUHEJ STRANE - Neboj sa pritlačiť sval, pri zatváraní očí musíš cítiť protitlak  POZRI DO STRANY A TLAČ SVAL : Vydrž pár sekúnd v tejto polohe. Ak sa po cvičení dostaví jemná bolesť je to OK. Neboj sa svaly si zvyknú a za krátko si na tom lepšie.
ŠTARTUJEME – ÚSMEV – VYGÚĽIT OČI: pozerajte rovno – vydržať pár sekúnd – vynikajúco! POKRAČUJEME:  pridržať si rukou očný sval, nebáť sa ho riadne zatlačiť. Potom silno zatvárať oči TO ISTÉ NA DRUHEJ STRANE: Nebáť sa pritlačiť sval, pri zatváraní očí musíte cítiť protitlak POZRIET DO STRANY A TLAČIT SVAL: Vydržať pár sekúnd v tejto polohe. Ak sa po cvičení dostaví jemná bolesť je to OK. Nebáť sa, svaly si zvyknú a za krátko ste na tom lepšie
       
OBDOBNE TLAČ POHĽAD NAHOR : Každý cvik opakuj aj viac krát počas dňa. Hlavne ak pracuješ s počítačom, alebo nosíš okuliare. Stačí pár minút podľa chuti a nálady. Ale hlavne pravidelne, ináč to nemá žiadny zmysel. ĎALŠÍ UHOL ROVNAKO : Ak chceš pozri si video ukážky - je to tam lepšie vysvetlené.  PO PÁR DŇOCH ZAŽIJEŠ AHÁÁ-EFEKT : Dostaví sa jednak zvyk svalu vydržať silnejšiu záťaž a po každom cvičení sa ti uvoľnia partie očí a tvárovej časti. Ak nosíš okuliare, tak pocítiš pravdepodobne ešte silnejší efekt. NÓ-PROSÍM, HOTOVO ! Ak ťa to zaujalo, pozri si aj stránku TVÁROVÁ GYMNASTIKA. Ak máš deti a chuť zdravo žiť, tak bezpodmienečne aj PREDNÁŠKU O MLIEKU. Ďakujem ! Ahoj !
OBDOBNE TLAČIT POHĽAD NAHOR: Každý cvik opakujte aj viac krát počas dňa. Hlavne ak pracujete s počítačom alebo nosíte okuliare. Stačí pár minút podľa chuti a nálady. Ale hlavne pravidelne, ináč to nemá žiadny zmysel. ĎALŠÍ UHOL ROVNAKO PO PÁR DŇOCH ZAŽIJETE AHÁÁ-EFEKT: Dostaví sa jednak zvyk svalu vydržať silnejšiu záťaž a po každom cvičení sa Vám uvoľnia partie očí a tvárovej časti. Ak nosíte okuliare, tak pocítite pravdepodobne ešte silnejší efekt. HOTOVO! Ak Vás to zaujalo,  pozrite si aj stránku TVÁROVÁ GYMNASTIKA. Ak máte deti a chuť zdravo žiť,  tak bezpodmienečne aj PREDNÁŠKU O MLIEKU v časti ZDARMA-Audio. Ďakujem!

 

O čo vlastne ide alebo aj nejde ?

 • Nejde len a len o zrakovú, alebo tvárovú gymnastiku - to je len jedna časť vetvy stromu.
 • Nejde o to, či teraz nosíš, alebo nenosíš okuliare. Veď to predsa nehrá tú primárnu rolu !
 • Ani vôbec nie je až tak strašne dôležité, či ich raz v starobe potrebovať budeš, alebo nie. Veď ja ich budem možno potrebovať sám. A možno dokonca riadne hrubé POPOLNÍKY!

 

Tak teda, čo to tu vlastne nacvičujem ? 

No – veď ak si si prečítal, alebo prečítala aj iné články na tomto webe, tak to predsa už vieš ! Ide mi :

 • O kapustu nie v tvojej hlave, ale na taniery !
 • O zdravý životný štýl a s tým spojené enormné benefity v prvom rade pre teba a tvoje deti a v druhej línii pre celý svet, počnúc čistejšou prírodou, zvieratami a pod.
 • O aktualizovaný – nezaprášený rozum, ktorý nebrzdí len jeho majiteľa, alebo majiteľku, ale aj všetko dianie na okolo seba a teda aj iných !
 • O moderný pohľad na svet teraz a to tu a teraz, ale hlavne aj o 20 – 30 rokov ! A prečo nie aj o 200 – 300 rokov, keď tu už dávno nebudeš ?

 

A teraz ku zrakovej gymnastike. Princíp je jednoduchý ako facka !

Ak ste si prečítali článok s tvárovou gymnastikou, tak do veľkej miery viete, čo vás čaká aj na tejto stránke. V podstate ide o ten istý princíp používania , alebo nepoužívania svalov. Okom môžeme pohybovať do strán, hore a dole vďaka niekoľkým svalom. Obrázok týchto svalov nájdeš v hornom banery nad týmto článkom.

To, že hýbu okom bočné svaly, no to nie je žiadna novinka, to vie predsa každý. Ale čo vie len málokto je to, že aj vo vnútri očnej gule v šošovke sa nachádza obrovské množstvo mikro-svalov napresovaných tesne na sebe.

Sťahovanie, alebo rozpínanie týchtlo svalových vlákien spôsobuje zmenu polomeru šošovky. A toto spôsobí iný druh prenosu svetla, alebo ak chceš obrazu na svietnicu . Tak, že pri cvičení zrakovej gymnastiky nejde len o vonkajšie svaly, ktoré otáčajú očnou gulou, ale aj hlavne o svaly vo vnútri šošovky. Všetky tieto svaly pomáhajú vidieť blízke a vzdialené predmety ostro. Ako náhle na niečo zameriame svoj zrak, tak sa tieto svaly bleskovo synchrónne pohybujú a v podstate sú zodpovedné za zaostrenie nášho zraku na nejaký predmet.

Precvičované svaly podporujú lepší zrak 

Sval je sval bez ohľadu na to kde sa nachádza. To sme sa už dozvedeli v článku na tvárovej gymnastike. Ak je precvičovaný, tak je silnejšie prekrvovaný , čo znamená lepšie vyživovaný, čo znamená lepšie prekysličený, a to znamená aj čistejší. To preto , lebo je zo svalového tkaniva efektívnejšie odpratávaný odpad. Ten sa tu dostal buď z vonku napríklad zo stravy, ktorú konzumujeme, alebo aj z vnútra odumretými bunkami, alebo odpadom, ktorý produkujú bunky.

Čím viac sú očné svaly precvičované a máme na mysli nie len tých 6 očných svalov po obvode očnej gule, ale aj svalstvo v šošovke ... o to flexibilnejšie, pružnejšie , silnejšie je toto svalové tkanivo. A o to lepší máme zrak, za predpokladu, že tu pravdaže nezasiahnu iné negatívne faktory.

Najväčší problém predstavuje dlhodobé hľadenie do blízka

Oči sú viac namáhané, ak sú nútené dlhší čas pozorovať niečo v blízkej vzdialenosti. A táto námaha je o to väčšia, čím dlhšie sú prestávky medzi pohľadom do blízka a pohľadom do diaľky.

A tu sme aj pri jednom z problémov a to je práca za počítačom, alebo aj akákoľvek iná práca, ktorá vyžaduje pozornosť oka dlhšiu dobu na krátku vzdialenosť. Takto je svalstvo očí fixované akoby len v jednej a tej istej polohe. Teda šošovka nedstáva možnosť sa uvoľňovať.

Nedostáva možnosť sa uvoľniť a to práve pohľadom do diaľky, alebo aj zatvorením očí. Prípadne ako sa hovorí pohľadom do blba. To sa človek niekde do predu pozerá a v podstate, ale nič konkrétne očami nefixuje. V tomto momente sú oči veľmi uvoľnené. Vyskúšaj si takýto pohľad akoby nikde – do blba a budeš ihneď cítiť v hlave, v spánkovej časti príjemné uvoľnenie.

Je to rovnaké ako keď si človek zlomí ruku, alebo nohu

V článku o tvárovej gymnastike sme si uviedli jeden príklad so zlomenou nohou, alebo rukou. Ak si niekto zlomí napríklad ľavú ruku, tak už po mesiaci je svalstvo zlomenej ruky viditeľne menšie, teda sa odbúralo. Dôvod je ten, že organizmus ihneď redukuje svalstvo, ktoré nie je dlhší čas, spravidla nad cca 2 týždne používané. V zmysle šetrenia energie. Lebo na čo by sme vykrmovali svaly zlomenej ruky, ktorá nie je používaná ? Ale pravá ruka, ktorá bola aj počas času liečby stále v nasadení, tá si svoju svalovú hmotu udržala.

A teraz pozor !

Ľavá zlomená ruka nie len že stratila svalovú hmotu, ale stratila aj schopnosť ohýbať sa do takej miery, ako tomu bolo pred zlomením. Svaly boli mesiac v klude, nepracovali a tak sa akoby stiahli , skrátili, strnuli, zakrpateli. A preto aj vždy po zlomeninách odporúčajú lekári pacientom cvičiť zlomenou rukou. A to nie len kvôli kostiam, ale aj kvôli svalom.

Obrazne povedané predstavuje každo-denná 8 – 9 hodinová práca pri počítači niečo ako 9 hodinová zlomeniny ruky resp. oka. V tomto prípade jedná o svaly očí. Tie sú 8-9 hodín prevažne v jednej a tej istej polohe. Zamerané – zadívané na jeden a ten istý veľmi blízky cieĺ, bez možnosti uvoľňovania sa.

Ďalší problém je strava a životospráva

Dnes je jednoznačne preukázané, že napríklad sivý zákal, ktorý sa objavuje hlavne v starobe je spôsobovaný aj ukladaním sa látky galaktikolu z kravského mlieka, syrov, alebo iných mliečnych výrokov priamo v oku.

Tento proces prebieha celé desaťročia a nie je možné ho krátkodobo postrehnúť. Neskoršie potom exploduje v starobe. Aj nedostatočný pitný režim je negatívnym faktorom pre naše oči.

Mnoho vedeckých štúdii preukázalo súvis zhoršujúceho sa zraku s

 • konzumáciou mastných jedál a  s nadváhou.
 • so zvýšeným krvným tlakom. Ak má niekto dlhodobejšie zvýšený krvný tlak, tak je aj jeho vnútorno-očný tlak vyšší. Vyšší, alebo nižší vnútornoočný tlak je rizikovým faktorom poškodenia očného nervu, resp. zhoršovania zraku.
 • Prekyslenie organizmu znamená automaticky aj prekyslenie očí a má vplyv na výchylky vo vnútorno-očnom tlaku. A takáto dlhodobá výchylka negatívne vplýva na očný nerv.

 

Ako si môžeš pomôcť ?

V prvej línii čo možno najzdravšou životosprávou, vyradením fajčenia a konzumácie alkoholu a dobrým pitným režimom. A okrem toho aj  pravidelnou zrakovou gymnastikou, alebo ak chceš zrakovou jógou.

Ide o pár ľahkých cvikov, ktoré sa oplatí kvôli udržaniu si zraku tak dlho ako sa dá,  deň čo deň cvičiť. Stačí úplne pár minút za deň, výhodné by bola aj viac krát deňne. Nejde len o to, že sa svaly budú držať pružné, čisté , prekrvené, ale ide aj všeobecne o uvoľnenie mysle a hlavy ako takej. Rôzne druhy cvičení si ak chceš pozri pod záložkou fotky a filmy na tejto stránke. Z tých cvikov je hneď zjavné o čo ide.

Aké výhody ti cvičenie prinesie ? 

Ak si ochotný, alebo ochotná cvičiť pravidelne denne a to dokonca aj viac krát po pár minút, tak si dokážeš znížiť, alebo dokonca celkom zrušiť okuliare, prípadne minimálne pár dioptrí. Ak okuliare zatiaľ nepotrebuješ, tak si proste udržujem zrak svieži.

Ako sme povedali čim pružnejšie a prekrvenejšie svalstvo, tým výhodnejšia poloha pre moje oči, tým čistejšie sú moje oči.

Okrem toho ťa cvičenie prenesie na pár minút do celkom iného prostredia mimo seba. Človek je nútený pri cvičení aj keď len na pár minút vypnúť a uvoľniť sa aj po duševnej stránka.

Ako a kde cvičiť ?

Postup cvičení nájdeš na filmoch, alebo fotkách. A kde cvičiť ? v princípe ide o to, aby sa naťahovali svaly z jednej strany na druhú a aby sa fixoval zrakom bod raz bližší a potom zase vzdialenejší. Toto cvičenie je naozaj detsky lahké a je možné ho cvičiť takmer všade.

 • V autobuse, vo vlaku
 • Na toalete
 • Ráno hneď po prebudení
 • Pred spaním
 • Môžeš dokonca cvičiť aj tam, kde je mnoho ľudí. Proste si zatvoríš oči a môžeš cvičiť aj so zatvorenými očami. Hoci výhodné je ich mať otvorené, lebo nejde len o pohyb okom zo strany na stranu, ale aj o fixovanie blízkych a vzdialených predmetov.