ŠTARTUJEME: VYPLAZIT JAZYK – VYPLEŠTIT OČI – tvárte sa že ste bomba, veď to poznáte, nie: tlačte silno jazyk von z pusy… až do jemnej bolesti. Ok stačí | TLAČTE PERY: akoby von z pusy – držte pár sekúnd, povoliť a znova | NAFÚKNITE SA AKO ŽABA: vtláčajte vzduch do líc. Vydržte-vyfúknite-nafúknite a znova. Toto stojí za to – budete pôsobiť mladšie a viacej po Vás pôjdu ![]() | TLAK DO STRANY: Musíte cítiť jemnú bolesť v lícach, ale nie závrať alebo tlak v hlave! Nebojte sa, svaly si zvyknú a budete v pohode. Prípadne sa pridržte steny, nech sa nezrolujete na zem. | |||
DRUHÁ STRANA: môžete tlačiť a držať pár sekúnd alebo opakovane stláčať a vyfukovať. Prípadne striedať ľavé líce s pravým. | VYŠPÚĽTE PERY DO TVARU PUSINKY: Silne ich pritláčajte k sebe | PUSU NATLAČIŤ DO STRANY: držať pár sekúnd – pustiť a znova. PRACUJTE bezpodmienečne aj so svalmi na krku. | DRUHÁ STRANA A HOTOVO: ešte si pozritei ZRAKOVÚ GYMNASTIKU nech to máme kompletné. A určite si vypočujte prednášku o mlieku (Zdarma-audio nahrávky) |
Princíp je jednoduchý
Každý jediný sval na tele a to bez ohľadu na to, či je z vonku viditeľný, ako napríklad biceps na ruke, alebo je skrytý v hĺbke tkaniva potrebuje pravidelný impulz. Potrebuje byť namáhaný, používaný. Ak sa tak nedeje, tak sval stráca svoju pružnosť, pevnosť, hmotu, je menej prekrvovaný a v konečnom dôsledku ochabne.
Toto ochabnutie čaká pravdaže každého z nás, to nie je žiadna téma. Ale všimnite si na obrázkoch na internete (nájdete ich tam množstvo), že je radikálny rozdiel vo výraze tváre medzi ľuďmi, ktorí pravidelne cvičili a medzi tými, čo necvičili. Mám na mysli rozdiel vo vyššom veku. Tí ľudia čo pravidelne viacero rokov cvičili pôsobia jednoznačne a to nie len v tvári mladšie, pružnejšie, vitálnejšie.
Príroda vyzbrojila živočíchy týmto systémom
To čo sa nepoužíva – teda zjavne nepotrebuje, to je neefektívne, moc drahé, spaľuje to celkovo organizmu zbytočne energiu .... a tak to odbúrame. To je aj správna taktika na prežitie.
Ale platí to aj naopak. Ak sú určité konkrétne svaly pravidelne zaťažované – používané, tak tým organizmus dostáva odozvu : ahá ... tento sval je potrebný a to takmer neustále a preto ho nie len že necháme tam kde je, ale naopak podporíme jeho pevnosť.
Používané svalstvo je silnejšie prekrvované a tým aj intenzívnejšie zásobované živinami a kyslíkom. Takéto aktívne svalstvo je automaticky aj čistejšie, preto že je z neho intenzívne odvádzaná kyslosť, odpadové látky.
Športovci tento systém poznajú už dávno
Tieto princípy poznajú veľmi dobre všetci športovci a to predovšetkým kulturisti. Dokonca sa dnes presne vie, aké sú nevyhnutné časové odstupy , alebo prestávky, ktoré musia byť dodržované na to, aby sa svaly po cvičení optimálne zregenerovali.
Na druhej strane sa aj vie aké sú maximálne prestávky, v ktoré si smie kulturista dovoliť tak, aby sa jeho svalová hmota neodbúravala.
Vo všeobecnosti platí, že sa jedná o približne 11 – 13 dní. Teda ak po dobu 11 – 13 dní znovu intenzívne neprecvičíme napríklad biceps na našej pravej ruke, tak si telo povie toto : už necelé dva týždne nepotreboval biceps. A preto sa zdá, že je tu zbytočný, zaberá miesto, zvyšuje celkovú váhu a míňa energiu, ktorá môže byť potrebná inde. A tak sa ho nebudem nič pýtať a to jednoducho zredukujem. Po 11 – 13 dňoch sa nepoužité svalstvo odbúrava, zmenšuje, stráca na pružnosti, ohybnosti ...
Ináč spomeňte si na niekoho, kto si zlomil napríklad ruku, alebo nohu. Už po jednom mesiaci je viditeľne a to voľným okom poznať, ako je zlomená ruka, alebo noha oproti zdravej rapídne tenšia. Svalstvo sa stratilo a to nie preto, že bola ruka , alebo noha zlomená. Ale preto, že sa svalstvo nepoužívalo.
Aký to má súvis s tvárovou gymnastikou ?
Všetko to čo tu bolo doposiaľ napísané si prehoďte na svaly vlastnej tváre.
Tie používame pravdaže každý deň, ale len v minimálnej miere. Napríklad pri jedení, alebo rozhovoroch, grimasy a pod.
Ak si ale dáte námahu a toto tvárové svalstvo aspoň z času na čas ... povedzme každý druhý – tretí deň precvičíte nad rámec bežného používania tak dôjde k obdobnému efektu, ako je hore opísaný.
Telo zaregistruje zvýšený pohyb týchto svalov a po krátkom čase si povie našu starú porekanku : Keď tú tvárovú gymnastiku cvičí tak pravidelne a namáha tvárové svaly, asi má dôvod na ich použitie. Asi ich potrebuje, ináč by ich predsa tak často nepoužíval. A tak zásobuje svaly tváre intenzívnejšie krvou – čo znamená výživou. Svalové bunky na tvári dostávajú impulz – zvýšiť rast , spevniť hmotu, našpanovať svoj povrch.
Toto sú priame pozitívne následky
Nerobme z toho veľkú vedu, veď ide hlavne o radosť
Pozri sa : tento článok a fotky tu nie sú na to, aby sme sa teraz išli poondiať a za každú cenu sa pokúsili zvrátiť svoje biologické hodiny. Čo je na starobe také strašné ? No nič veď je to to najprirodzenejšie čo môže byť.
Ale na druhej strane žijeme v modernej dobe, máme podstatne viac času, ako naši predkovia pred 100 rokmi. A ak je to tak jednoduché a vyžaduje to smiešnych pár minút, tak prečo by sme si pri pozeraní sa napríklad do toho blbého televízora, nemohli po pri tom pocvičiť aj tvárovú gymnastiku ?
Ináč ja som už viac ako 7 rokov nepozrel do tej blbej bedne. Rozpredal som káble, všetky antény aj satelit. Ako testovací králik ti môžem povedať ... špica. Získaš neskutočné množstvo času. Získaš priestor v hlave, ktorý vyplňovali tak či tak len tie na 80 % kydy o tom, ktorá celebirta kde, kedy zase nakládla nejaké dôležité - ťažké hovno ( pardóóón ). A čo sa týka informácii, tých skutočne dôležitých ... tie si lahko a rýchlo vyfiltrujem aj na internete. Neuveriteľné ako to človeka oslobodí. Všetky tie zmagoreniny a pokusy zdebilizovať ma končia na hranici nášho pozemku ... a sú z hlavy zrazu preč. )
A ešte jedna mimoriadne dôležitá vec
Nebuďme naivní, ako tí bežní naivní – normálni. A uvedomme si, že tvárová gymnastika je síce super vec a jednoznačne funguje, ale na mladistvý, svižný, vitálny vzhľad tváre má vplyv obrovská iná rada faktorov .
Tu je zo pár z nich, ja viem, že som to tu vôbec nemusel písať, lebo ich dobre poznáš :
Teraz už poznáš tú omáčku okolo toho a otázka je ako na to ?
Existujú knihy, nahrávky a dokonca kurzy tvárovej gymnastiky. No ak si fakt myslíš, že je tu potrebné sa niečo učiť, že je tu potrebné skladať nejaké skúšky a získať dokonca certifikát na papieri, tak sme sa zatiaľ určite nepochopili.
Tá jediná vec, čo je potrebná je táto : OKAMŽITE ZAČAŤ CVIČIŤ ! Ako ? To je omnoho menej podstatné, než to, aby si začala, alebo začal.
No veď povedzme si na rovinu o čo to tu vlastne ide. Hocijaké malé decko dokáže vyplazovať aj napríklad na teba jazyk a robiť rôzne grimasy. Ak si fakt nevieš dať rady, choď za tvojou malou dcérou a popros ju, aby sa na teba chvíľu vyškľabovala a hneď aj máš základné cviky ako v nejakom profi-kurze.
Pozri si niektoré fotky, alebo filmy na tejto stránke a proste ich napodobni a cvič. Je tu aj krátky pokec o tej technickejšej stránke.
Ako často a ako dlho cvičiť ?
Stačí úplne 2 – 3 – 4 min denne. Ak budeš cvičiť aj dva krát denne, tri krát denne no super, ale nie je to potrebné. Výsledok zaregistruješ už po 3 – 4 týždňoch. Opakovanie jednotlivých cvikov ? Obdobne ako aj pri precvičovaní iných svalov. Jeden cvik zopakuj aspoň 2-3 krát , prípadne ho urob viac krát v rozličných variantách - uhloch - tlakoch prstami na sval a pod.
POZOR ! Nám ale nejde len o nejaký strečing, alebo úškľabky. Ale cvičenie musí byť ozaj také, aby telo registrovalo zvýšený atypický pohyb a trochu námahy. Proste svaly musíš aj trochu cítiť.
Ak to preženieš hneď na prvý krát, tak sa objaví presne to isté, ako keď si to prehnala, alebo prehnal v nejakom športe. Proste sa dostavila svalovica – únava svalov.
Tak že tomu sa vyhni a cvič hlavne na začiatku jemne – pomaly zvyšuj záťaž – intenzitu. Ale ak by ťa aj boleli napríklad lícne svaly, tak veď o nič nejde. Dáš im jeden dva dni pokoj a pokračuješ ďalej.
2-3-4 minúty to je tak smiešny čas, ktorý môžeš cvičiť napríklad aj na takýchto atypických miestach :
Takže postav sa pred zrkadlo a začni sa na seba škľabiť ako opica.
Ale hlavne pri tom nestrať zdravý sedliacky rozum ! Ten sa ti môže ešte hodiť!
Priprav si plán - ideálne si ho napíš na nejaký kus papiera a zahrň doň nie len tie smiešne 3-4 minúty tvárovej gymnastiky deňne , ale aj aspoň 20 - 30 minút iného cvičenia . Zaplánuj si tam zmenu tvojej stravy, zlepšenie pitného režimu. Daj si termín, ale nie príliš krátky. Optimálne napríklad 1 rok. A týždeň po týždni ukrajuj z toho, čo rozpoznáš napríklad aj z tohto webu, ako sebazničujúce a naopak pridávaj to, čo ti jasne siganlizuje zlepšenie kvality tvojho života.
Nikdy sa nepreceňuj a nechci všetko na raz za pár dní. To ti prinesie len frustráciu. Ale nikdy sa ani nepodceňuj preto že nebudeš chápať tomu, aké radikálne zmeny v živote je možné dosiahnuť za jeden, jediný rok.